Tavuk Büryan, Yani Fırında Pilav Tarifi? Çok Lezzetli Bir Tarif, Yiyenlerin Beğendiği Ve Fırında Pişmesi Sebebiyle Değişik Gelip Denemek Istediği Bir Pilav?


Tavuk büryan, yani fırında pilav tarifi? Çok lezzetli bir tarif, yiyenlerin beğendiği ve fırında pişmesi sebebiyle değişik gelip denemek istediği bir pilav?
Malzemeler
2 su bardağı pirinç
1 adet kuru soğan
2 adet tavuk but veya 8 adet tavuk baget
1 bardak nohut (isteğe bağlı büryan tarifinde koymayanlar da var ben tercih ettim)
Tuz, karabiber
Biraz safran( haspir veya aspir olarak adlandırılan baharatlar da olur ben bunu 1 çay kaşığı kullandım ama safran daha güçlü olduğundan, bundan iki üç tel kullanın)
Tereyağı ve zeytinyağı
Yarım çay kaşığı biber salçası
Önce haspir bir çay bardağında üzerine sıcak su ekleyerek dinlendirilir. Butlar tuzlu suda haşlanır. Tencereye zeytinyağı soğan alınır, soğanlar pembeleşince tereyağı ve pirinç (1 saat önceden suda bekletilmiş ve nişastasından arındırılmış olarak) eklenir. Pirinçler şeffaflaşıp birbirinden ayrılınca pişirme tepsisine alınır ve üzerine süzülmüş haspir suyu ile 3,5 su bardağından biraz az tavuk suyu ilave edilir. Pişmiş nohutları da bu evrede ekleyip içine karıştırın çünkü üzerine konunca kuruma yapıyor (test edilip onaylandı ?). En üstüne de haşlanmış butlar eklenip butların üzerine çok az biber salçası sürülür. 180 derece fırında pirinç suyu çekene kadar pişirilir. Afiyet olsun ?.
.
#büryan #fırındapilav #firindapilav #tavuklupilav #tavukyemekleri #firinyemegi #pilavtarifleri #pilav #rice #chef #masterchef #şef #akşamyemeği #nefisyemektarifi #nefisyemekler #nefisyemektarifleri #kolayyemektarifleri #lezzetliyemekler #lezzetlitarifler #pratiktarifler #foodie #foodstagram #food #yummy #yemek #yemektarifleri #yemektarifi #delicious

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir