Son Dönemin En Popüler Listesinin Bence Ilk Sırasında Olan Galette,tart


Son dönemin en popüler listesinin bence ilk sırasında olan Galette,tart ailesinin en kolay,zahmetsiz,pratik ve en yalın üyesi olmakla birlikte tatlısı ve tuzlusu mecvuttur. Her türlü meyve ve sebzelerle yapımı en kolay tariftir. Sizi yormayacak bir tarif tabii bazı püf noktaları harfi harfine yerine getirirseniz?
.
En önemli nokta hamur için gereken tüm malzemelerin çok soğuk olması ve hiç bir ısıya maruz kalmaması. El ısısı da dahil.
.
Hamur için gereken tüm malzemeleri mutfak robotunda,hamur bezelye gibi minik toplar halini alana kadar çalıştırıyoruz. Mutfak robotunuz yok ise bu işlemi ellerinizin ucuyla hızlı hareket ederek yapabilirsiniz. (Önemli olan elinizin ısısıyla tereyağın erimemesi.) Hamurdan bir parça elinize alıp hamur rahat şekil alabiliyorsa işlem tamam eger almıyorsa kontrollü bir şekilde un ilavesi yapabilirsiniz. Yumurtanın büyüklüğü ve küçüklüğü açısından kivam değişkenlik gösterebilir. Istediğiniz kıvama gelen hamuru strec filmle kaplayıp 1 saat dolapta dinlediriyoruz.Dolaptan çıktıktan sonra iki yağlı kağıt arasında merdane yardımıyla inceltiyoruz.
.
Hamurun üzerine kabuğu ve çekirdeği ayrılmış hurmaları ilave edip,dilimlenmiş ve üzerine nişasta döküp karıştırdığımız çilekleri ilave ediyoruz. Hamurun kenar kısımlarını çileklerin hafif üstüne gelecek şekilde kapatıp,üstte kalan hamurları yumurta sarısını sütle açıp,daha sonra hamurun üstünü bu sosla bulayıp file bademle süsleme yapabilirsiniz. 180° 45 dakika kadar pişiriyoruz.
.
#afiyetolsun #sağlikliyasam #sagliklihayat #sagliklitarifler #sagliklifityasam #sagliklitabaklar #sagliklibeslenme #saglikliyemek #diyet #diyetyemekleri #diyettarifleri #yemek #yemektarifleri #Pratikfitlezzetler #glutensiz #glutensiztarifler #glutensizyasam #glutensizbeslenme #fitbeslenme #fittarifler #çölyaklayaşam #bedenimiçin #bedenimizözgür #sekersiz #sekersiztarifler #glutensizgalette

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir