Sevgili @somersivrioglu


Sevgili @somersivrioglu
Şefin Çibörek Tarifi

HAMUR

2 yemek kaşığı yoğurt

100 ml sıvı yağ

2 çay kaşığı tuz

½ limon

1 adet yumurta

250 ml su ( 1 bardak )

750 g ( 5 bardak ) un, fazladan unlamak için

İÇ HARÇ

1 adet soğan

250 g dana kıyma

1 yemek kaşığı acı pul biber

1 yemek kaşığı taze öğütülmüş karabiber

½ yemek kaşığı tuz

5 parça buz

500 ml ( 2 bardak ) sıvı yağ

Nasıl Yapılır ?

Yoğurt, sıvı yağ, tuz ve limon suyunu bir kasede karıştırın. Yumurtayı karışımın içine kırıp çırpın. Karışımın üzerine unu eleyin. 250 ml ( 1 bardak ) su ekleyerek yumuşak hamur oluncaya kadar yaklaşık 10 dakika yoğurun. Üzerine nemli bir bez örterek 30 dakika dinlendirin.
Tezgahı unlayın ve hamuru on parçaya bölüp yuvarlayın. Hamurları karıştırma kabına geri koyun, üzerine tekrar nemli bez örtüp 15 dakika dinlendirin.
Soğanı ince doğrayın. Dana kıyma, acı pul biber, karabiber ve tuz ekleyin.
Bir mutfak havlusuna buzu sarın ve küçük parçalara kırın. Kırılmış buzları etli karışıma ekleyip çözününe kadar yoğurun. Etli karışım çok nemli olmalıdır ancak akışkan olmamalıdır. Eğer su fazla gelirse fazla suyu alın.
Yuvarladığınız hamurdan bir parça alıp unlanan tezgaha koyun, unlu elleriniz ya da merdane ile 25 cm çapında, 2 mm kalınlığında açın. Her yuvarlak parçanın iki yarım ay olduğunu hayal edin. 2 yemek kaşığı etli karışımdan bir yarım ayın içine etrafında 5 cm boşluk bırakarak koyun. Hamurun diğer yarısını üzerine kapatın.
Parmaklarınızı su ile ıslatıp tüm köşelerine sıkıca bastırın. Dışta kalan 1 cm’lik bölümü kendisinin üzerine katlayarak iyice kapatın. Bu, iç harcın pişerken nemli kalmasını sağlayacaktır. Diğer hamurları da iç harç ile doldurup aynı şekilde hazırlayın.

Sıvı yağı derin bir tavada yüksek ateşte ısıtın. Her seferinde iki böreği yağa koyup kabarmaya başlayana kadar 2 dakika pişirin. Diğer yüzünü çevirerek börekler altın sarısı olana kadar 1 dakika daha pişirin.
Börekleri yağdan alıp kağıt havlu üzerine koyun. Diğer hamurlar için de aynı işlemi tekraryapin
#pastatarifi #pastatarifleri #çikolatalıpasta #kektarifleri #kektarifi #yemektariflerim #tarif #kolaytarifler #tatlılar #mukemmellezzetler #tatlıtarifleri #kurabiyetarifleri #çikola

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir