Pratik Su Böreği Tarifi


“Pratik Su Böreği”
?Malzemeler;
6 adet yufka
1 yumurta
1 adet maden suyu
1 su bardağı süt
1 su bardağı ayçiçek yağ
1 su bardağı su
İçi için;
400 gr beyaz peynir
1 avuç maydanoz
Üzeri için;
1 yumurta sarısı
?Yapılışı;
Yumurta, yağ, su, süt ve yarım şişe maden suyu karıştırılır. Peynir ufalanır ve ince ince kıydığımız maydanoz ile karıştırılır. Tepsiye tercihen pişirme kağıdı serilir ardından sostan 1 kepçe dökülür. Yufkanın ilki taban olarak tepsiye dizilir ardından sos her yerine gelecek şekilde dökülür. Tekrar yufka parça parça koparılıp karışık biçimde üzerine konulur ve tekrar sos gezdirilir. Peynir harcın yarısı her yere eşit gelecek şekilde konulur ardından 2 kat yufka ve sos ile aynı işlem tekrar edilir. Kalan peynir harcı da konulur ve son kalan 2 yufka ve sos aynı şekilde teker teker konulur, sos dökülür. Kalan yarım şişe maden suyu üzerine gezdilirerek dökülür. Tercihen 1 gün buzdolabında bekletilerek sosun çekilmesi sağlanır. Pişirme için buzdolabından çıkarttığımız böreğimizin üzerine yumurta sarısı sürülür ve önceden ısıttığımız 180 derecelik fırında yaklaşık 45 dk üzeri kızarana kadar pişirilir. Afiyet olsun ??‍?
❗️Ben bu tarifin yarısını 28×28 ölçüde bir borcama yaptım. Fakat tarif büyük fırın tepsisi içindir. ❗️Yufka koparılarak karışık biçimde konulmalıdır. ❗️1 gün bekletmeden pişirirseniz sosu yufkalar iyi çekmeyeceği için normal bir börek kıvamında olabilir. ❗️Arzuya göre içine maydanoz yerine dereotu da konulabilir.
#nadinskitchen #börek #peynirlibörek #peynirlisuböreği #suböreği #cheese #börektarifleri #yemek #food #instafood #mutfak #kitchen #recipe #nefisyemektarifleri #yemektarifleri #pratikyemekler #pratiktatlılar #pratiktarifler #pratikbilgiler #pratikbörek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir