Kurban Bayramının Klasiği Kavurmalar Hazırsa, Bizim De Kavurmanızı B


Kurban Bayramı’nın klasiği kavurmalar hazırsa, bizim de kavurmanızı bir seviye üste, şampiyonlar ligine çıkaracak hünkar beğendi tarifimiz hazır:
.
.
İnce doğradığınız soğanı zeytinyağında kavurun. Rende domates, salça ve kıyılmış biberi ekleyin, birkaç dakika çevirdikten sonra kavurmayı, zerdeçalı ve suyu ekleyin, kapağını kapatıp kısık ateşte 15 dakika pişirin. Tuzunu ve biberini kontrol edin. Zerdeçalın içindeki aktif madde olan kurkumin’den istifade edebilmemiz için yemeğimizin zeytinyağlı olması önemli. Yemeğiniz fazla yağlı olmasın isterseniz kavurmayı yağsız tarafından seçebilirsiniz. Patlıcanı közleyin, kabuklarını soyup püre haline getirin. Tereyağında biraz çevirin, önce kremayı, krema ısındıktan sonra kaşar peynirini ekleyin. Tuz ve karabiberle tatlandırın. Önce beğendi, üzerine kavurmayı dizerek servis edin. Afiyet olsun.?
.
.
#hünkarbeğendi #etyemekleri #sunum #yemektarifleri #mükemmellezzetler #yemekrium #lezzetlerim #mutfakgram #sahanelezzetler #recipeoftheday #foodphotography #yumyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir