Kaz Tiridi Tarifi


Samsun’a özel bir yemek. Kaz Tiridi. Aralık ile mart ayları arasında yapılır. Bulgur pilavı yapılırken kazın derisi yüzülür ince ince doğranır, yağın içinde kavrulur ve pilav yapılırken içine atılır. İnce açılmış yufka ( tirit yufkası) kaz yağına bandırılır ve yağı iyice çekmesi için dinlenmeye alınır. Kaz tencere de pişirilir ve eti pilavın üzerine serpilir. Bir siniye ( sini: büyük tepsi ) bulgur pilavı, pilavın üzerine kaz eti ve kenarlarda yağlı yufka ile sevis edilir. Içecek olarak Eğşi çalkaması ve yanında üzüm hoşafı verilir. Tirit’in olmazsa olmazı elle yenmesidir. Yağlı ekmeği elinize alırsınız, sinide bulunan pilav ve eti şöyle bir dürer afiyetle yersiniz. Sonrasında iki gün acıkmazsınız.
Aman dikkat akşam yemeği olarak yemeyin ha.. Benim çocukluğum da Minos Köyünde sabah namazının peşine yenirdi ki! Akşama kadar hazmedilsin.
Birde eve gelen ağır misafirlere yapılırdı bu ziyafet.
Sadece yılın belirli zamanında olduğunu unutmayın!!!!
Afiyet olsun….
Minos Çiftliği Minos Doğal Yaşam Ürünleri ☎️0532 460 20 20 Siz isteyin biz gönderelim.
?minosciftligi Minos Doğal Yaşam Ürünleri Tarım Bakanlığı İsletme Kayıt Tescil Numarası: 550000922787?
“Biz neden mi farklıyız! Çünkü ticarî kaygılardan uzak üretim yaparak hayatınıza sağlık ve mutluluk katan doğal ürünler üretiyoruz.”
#minosciftligi #minosķöyü #kurtuluşyolu #bal #polen #propolis #sabun #anne_ve_cocuk #samsun #kavak #kaztiridi #samsunkadınları #eğşi #yöresel #doğalyaşam #samsunhaber #türkiye #ankara #istanbul #gurme #yemektarifi #organikhayat #tirit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir