Herkese merhaba ?? hazır profiterolle son neden çünkü tuzluk var ?? şahane bir profiterol tarifi ile geldim ?? Hamuru için;


Herkese merhaba ?? hazır profiterolle son neden çünkü tuzluk var ?? şahane bir profiterol tarifi ile geldim ?? Hamuru için;
125 gram tereyağ ve 1 su bardağı suyu bir tencereye alarak kaynatıyoruz . Kaynayan suya 1 su bardağı un ekliyoruz ve karıştırıyoruz bu şekilde 5 dakika kadar katı hale gelene kadar durmadan karıştırıp ocaktan alıyoruz. 10-15 dakika soğutuyoruz. Ardından 4 adet yumurtayı teker teker içine kırıp hamura yediriyoruz yapışkan bir hamur elde ediyoruz. Yağlı tepsiye 2 tatlı kaşığı yardımıyla top top diziyoruz(büyüklüğü size kalmış) önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında tam 40 dakika pişiriyoruz.
İÇ KREMASII ;
500 ml sütü 3 yemek kaşığı un, 1,5 çay bardağı şeker 1 adet yumurtayı tencereye alıp pişiriyoruz. Muhallebi koyulaşığ göz göz olduktan sonra 1 paket vanilin ekleyip karıştırıp ocaktan alıyoruz.
Pişen top hamurları kenarlardından bıçakla yarım kesip içine muhallebiden koyuyoruz. Üstüne çikılata sosumuzu ekliyoruz.

#profiterol #profiteroltarifi #profiteroles #sunumfikirlerim #yemektarifleri #tatlıtarifleri #tatlitarifleri #tatlı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir