Geleneksel Türk Mutfağında Kadayıfın Tarifi


Osmanlı ve Türk Mutfağı, Osmanlı Saray Mutfağı, Geleneksel Türk Mutfağında Kadayıfın tarihi Selçuklular dönemine kadar uzanmaktadır. Selçuklu ve Anadolu Beylikleri zamanında imaretler ve aşhanelerde verilen yemekler listesinde kadayıfın da bulunduğu, ayrıca “Berayı Hassa” adındaki mutfak defterlerindeki kayıtlardan sultanın tercihleri arasında kadayıfın bulunduğu nakledilmektedir. .
.
. ??‍?500 gram
tel kadayıf
??‍?200 gram
tereyağı
??‍?1/2 su bardağı
antep fıstığı içi
??‍?1 su bardağı
ince çekilmiş antep fıstığı
??‍?Şerbeti için:2,5 su bardağı
toz şeker
??‍?2,5 su bardağı
su
??‍?1 tatlı kaşığı
taze sıkılmış limon suyu
.
.
.

Kadayıfları, birbirine yapışmaması ve tel tel ayrılması için keskin bir bıçak yardımıyla üç, dört eşit parçaya bölün. Tel tel açıp, dittikten sonra kullanın.Arzuya göre önceden derin dondurucuda kapalı bir kapta beklettiğiniz kadayıfları kırarak kullanın.Fırından çıkan sıcak kadayıfı 2-3 dakika kadar dinlendirdikten sonra üzerine soğuk şerbet gezdirin.Her iki tarafının eşit derecede pişmesi için; pişirme işleminin sonuna doğru ters çevirdiğiniz kadayıfı aynı tepside 10 dakika daha pişirin.Maraş Dondurmasıyla Lezzeti Arttırın ?
??‍?Afiyet Olsun ??‍?Bon Apatite
.
.
.
.

yunusemreakkor #sertabbah #leziz #yemektarifleri #yemek #foodblog #bloggerlifestyle #lezzet #lezzetliyemekler #evdekal #evdekaldünya #yemekteyiz #akşamyemeği #öğleyemeği #evdekal #evdekaltürkiye#bulgurköftesi #patates #karantina #karantinagünlükleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir