FIRINDA KUZU GERDAN TARİFİ ?FIRINDA KUZU GERDAN TARİFİ ?
—————————————————
10 -12 adet kuzu gerdan
50 gram tereyağ
5 yemek kaşığı sıvıyağ
1 büyük baş (top) sarımsak(15 adet)
20 adet minik soğan
20 adet küçük boy patates
15 adet cherry domates
1.5 yemek kaşığı dolusu tatlı biber salçası
2 tatlı kaşığı dağ kekiği
1 su bardağından az fazlaca kaynar su
1 tatlı kaşığı dolusu tuz
—————————————————
Minik soğanlarımızın ve sarımsaklarımızın kabuklarını soyup bir tabakta birlikte biriktirelim. Domatesleri ve küçük patatesleri ortadan ikiye kesip ayıralım ayrı tabaklarda bekletelim (büyük boy domates ve patates kullanılacaksa orta büyüklükte keselim)
Daha sonra; Geniş tavamız içerisine tereyağ ve sıvıyağı alıp en yüksek ateşte ikiliyi eritelim. Sığdığı kadar kuzu gerdan etlerimizden tavaya dizip en yüksek ateşte arkalı önlü olacak şekilde etlerimize mühürleme işlemi yaparak biraz kızartalım, bu işlemle etimizin suyunu içine hapsediyoruz. Derin ve büyük bir fırın kabı içerisine mühürlenmiş etlerimizi yerleştirelim. Etleri mühürlediğimiz tava içindeki kalan yağı soğutmadan içine; patatesleri ekleyelim. 3-4 dk karıştırarak kavurup kuru soğan ve sarımsaklarını ilave edelim. Hep birlikte yüksek ateşte karıştırarak 3-5 dk daha kavurmaya devam edelim. Sonra üzerine iri dilim domatesleri ekleyelim. 3-4 turda böyle kavurup salçasını ekleyelim karıştıralım sonra kekiğini serpelim. Daha sonra yarım su bardağı sıcak suyu (Bardağım 220 ml ölçü) ilave edip karıştıralım. 2 dk böyle pişen sebzeli sosu ocaktan alalım ve kepçe ile etlerin üzerine eşitçe dökelim. Daha sonra 1 kaşık tuzunu tepsi içindeki malzemelere eşitçe serpelim. Ve tava içinde kalan sos bulaşığı içine yarım su bardağından biraz fazlaca su döküp tavayı karıştırıp tekrar tepsi içindeki malzemelere pay ederek dökelim. Tepsi Üzerine 1 adet yağlı kağıdı muslukta ıslatıp suyunu sıktıktan sonra kapak şeklinde heryerini örterek düzgünce kapatalım ve önceden ısıtılmış fansız alt üst ayar 250° fırının alttan ikinci rafına koyup 1 saat 15 dakika kontrollü şekilde pişirelim. Afiyet şifa olsun.


#anayemekler #nefisyemektarifleri #autolike #geritakipvar #takipedenitakipederim #gtyapılırpp #takipet #takipçikazan #sigodevolta @tugba_gamzeli_melek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir