ENGİNAR DOLMASI


ENGİNAR DOLMASI
Bazı yemekler çok lezzetli olduğundan dolayı yerleşmez mutfak kültürlerine, bir bildiği vardır eskilerin. Çok faydalı olduğundan dolayı çeşitli şekillerde yiyebilmek için versiyonları türetilir, içine bezelye, patates koyarsın dolmasını elde edersin, sapını etle pişirir sulu ev yemeği elde edersin, zeytinyağlı olacak şekilde üzerine havuç bezelye koyarsın mezesini elde edersin. Bazen sadece süzüp suyunu içersin. Tadı nötrdür öldürmez. enginar mucizevidir dostlar, arada sırada sıyırın o kenarları bir biri ardına, doymayı hiç düşünmeden… Yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı gibi sorunlara karşı güvenilir bir direniş kuvvetidir kendisi.

Malzemeler
3 adet enginar
1 kâse garnitür (daha önceden buzluğa hazırlayıp bıraktığım garnitürleri kullandım)
Zeytin yağı
Limon
Tuz , şeker

Yapılışı
Ben temizlenmiş 5 tane enginar kullandım.Garnitürleri tencereye dizdiğim enginarların içerisine koydum. Altına çok az su ekledim. Üzerine zeytin yağı limon suyu tuz ve şekerle hazırladığım sosu gezdirdim. Kapağını kapattım kısık ateşte 1 saat buharıyla pişirdim. Daha sonra buz dolabında bekletip üzerine dereotu ve limon ekleyerek servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun ❤

#likeforphoto
#like4likes #enginar #enginardolması #ege #nefisyemektarifleri #yemektarifleri #egeyemekleri #likeforlikes #gastronom #gastronomi #gastronomy #gastronomia #yemektarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir