Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık mini tam buğday ekmekleri? Püf noktalarıyla??


Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık mini tam buğday ekmekleri? Püf noktalarıyla??
♡Malzemeler:
•4sb (400gr) un
•1.5sb (300ml) süt
•1yk (10gr) sıvıyağ
•1tk (10gr) tuz
•1tk dan biraz az (7gr) şeker
•1pk instant maya
♡Yapılışı:
→Sütü ocağa alıp, eli yakmayacak ama soğuk da olmayacak kadar ısıtıyoruz. Bir kaseye yağı koyuyoruz.(bunu hamura eklemiyoruz) Karıştırma kabına un, tuz, şeker ve mayayı koyup kaşıkla biraz karıştırıyoruz, sütü yavaş yavaş ekleyip kaşıkla karıştırmaya devam ediyoruz, sütün tamamını eklediğimizde elimizi yağa batırıp hamuru yoğurmaya başlıyoruz, böylece hamur elimize yapışmıyor.
☞ᴘüғ ɴᴏᴋᴛᴀsı 1: Hamuru iyice yoğurmak çok önemli, hamur kendini topladı diye yoğurmayı bırakmayın.
→Hamuru iyice yoğurduktan sonra üstünü streç filmle kapatıp sofra beziyle iyice sarıp 1 saat mayalandırıyoruz.
→1 saat sonra hamuru 8 eşit parçaya bölüp, havasını almak için her bir parçayı yeniden yoğuruyoruz, (bu esnada kalan yağı elimize sürüp elimize yapışmalarını engelliyoruz) minik bezeleri arzu ettiğimiz şekle getirip fırın tepsisine diziyoruz. 1 saat de bu şekilde mayalandırıyoruz.
☞ᴘüғ ɴᴏᴋᴛᴀsı 2: Tepsi mayası esnasında ılık suyla yıkayıp sıktığımız hafif nemli bir bezi ekmeklerin üstüne seriyoruz ki kurumasınlar.
→1 saatin sonunda, ekmeklerin üstüne fırçayla su sürüyoruz, un serpip çizikler atıyoruz. 200°C de sıcak fırında ekmeklerin üstü kızarana kadar pişiriyoruz.
☞ᴘüғ ɴᴏᴋᴛᴀsı 3: Fırını ısıtmaya başladığımız anda, zeminine ısıya dayanıklı bir kabın içinde su koyuyoruz, ekmekler pişerken de kap orada duruyor, ekmeklerin yumuşak olması için bu önemli.
•Deneyecek herkese afiyet olsun ?
•Mini ekmeklerin tanesi 208kcal♥️


#kilovermekistiyorum #sagliklibeslenme #kiloverme #kilovermeserüveni #sekersiztarifler #şekersiz21gün #sekersiz21gun #fityemekler #fityemek #pratikfitlezzetler #FF #instafollow #tagforlikes #instagood #foodporn #instafood #photooftheday #followme #pcos #hipotiroid #insulindirenci #sunum #yemektarifleri #ekmek #bread

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir