Çİ BÖREK TARİFİ


Biz:kulkedisimutfagi
Sabah elim ayağım tutmayınca yemek işine giremedim. Home ofis çalışanlarıma acele Çİ BÖREK yaptım oglen yemeğine ?
Çok az ölçü ile yaptım. Kiymam artınca 1 adet yufkadan benim meşhur çıtır böreğim yetişti imdadıma. 1yufkayi yağlayıp 2’ye katladim geniş kenara boydan boya kıyma harcimi yaydim, rulo sarıp bıçakla kestim. Yağlanmış ufak bir tepsiyle fırında çıtır çıtır börek oluyolar. Lezzet müthiş ?
Çi börek için istediğiniz miktarda unu karıştırma kabına koyun. Tuz ve yavaş yavaş ekleyeceğiniz ılık su, hamuru için yetecek malzemesi bu böreğin.
Yoğurarak ele yapismayan serte yakın ama çok sert değil bir hamur elde edin. Top şeklini vererek üzerini mutfak bezi ile örtün dinlensin(15 dk.yeterli)
Siz bu arada yine ölçünüze uygun soğan rendesi, kıyma, tuz, karabiber ve su ile harcını hazırlayın.
Benim ölçüm 1 su bardagindan biraz fazladır belki.. Göz kararı koydum ununu. Bundan 7 adet börek çıktı. Ona göre hesaplayabilirsiniz
Hamurdan cevizden biraz büyük parçalar alarak unlu bir zeminde merdane ile tabak büyüklüğünde açın. Çok tül gibi degil ama mümkün olduğunca inceltin. Yarısına kıyma harcından yayıp diğer yarisini üzerine kapatın. Uçlarını parmak uçlarınızla bastırarak kapatabilirsiniz.
Kızgın yağda fazla ununu silkeleyerek kızartın.
Hiç yağ çekmeyen, nefis bir çi börek yemeye hazirsaniz geceden de hamurunuzu yapıp, strech filme sararak buzdolabına koyabilirsiniz. Yarına hamuru açıp, kizartmaniz kalsın.
Ramazan sofralarini da şenlendirecek bir tat gerçekten. Ne güzel lezzetlerimizdensin sen Çİ BÖREK ?
**Çiğ börek olarak anılan bu böreğin aslen çi börek olduğunu ben çokkkkk sonralar öğrenmiştim?** Eskişehirli dostlara selam olsun?
Afiyetle ???
#ciborek#yoresel#hamurisi#sunumönemlidir#bugunnepisirsem
#caysaati#yemektarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir