Bugün Vişne Marmelatı Tarifimizi Verelim Artık Yemesi O Kadar Güzel Ki
Bugün vişne marmelatı tarifimizi verelim artık yemesi o kadar güzel ki doğal ekşiliği insanın damağında harika bir tat bırakıyor bence ??
Açıkçası öyle kesin şu miktar gibi bir tarifi yok herşey damak tadınıza kalmış. Bazı vişneler daha tatlı veya daha ekşi oluyor ona göre kaynama aşamasında şeker ilavesi yapılabilir. O sebeple başta çok koymamalı şekeri. ?


?
?
?
?
?

???? Malzemeler ????

* ✅5 kg vişne
* ✅10 su bardağı su
* ✅4 kg tozşeker

????Hazırlanışı????

Vişneler temizlenir yıkanır ve süzülerek tencereye alınır. Şeker üzerine ilave edilir ve 1 gece şekerle beklenir. Bekleyip suyunu salan vişnelere 10 bardak su ilave edilir pişmeye başladıkça az gelirse ilave edilebilir. Kaynadıktan sonra altı kasılır ve 1 saat böyle kaynatılır. Pişen vişnelerin suyu süzülür ve sıcaklığı ile vişne suları şişelere boşaltırlar ve kapakları sıkıca kapatılır. Kapan vişnelerden arzu ettiğimiz miktarda tencereye hoşaf için ayrılır ve üzerine su ile damak tadınıza göre arzu edilen miktarda şeker ilavesi ile şeker eriyene kadar kaynatılır. Kalan vişneler soğutulur ve kevgirde elimizle ezerek çekirdeklerinde ayrılarak posası alttan alınır. Bu işlem biraz uzun sürebiliyor ama sonuç harika. İçinde suyu çok fazla kalmadığı için kovamı iyi oluyor. Tamamen çekirdekleri ayrılan vişne marmelatı hazırdır afiyet olsun ? 2 kavanoz kadar ancak çıktı benim reçel gibi çok sulu olmadığı için daha yoğun oluyor. Az miktar bile zaten yeterli oluyor. ?

#instagood #food #nature #instafood #amazing #good #delicious #good #instafood #nefisyemektarifleri #yemekcomı #yemek #kara_chef_ #vişnesuyu #vişnehoşafı #vişnemarmelatı #marmelat #hoşaf #handmade #evyapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir