Asya ülkesi Güney Kore Mutfağından Sizlerle şahane Bir Tarifimiz Var!


Asya ülkesi Güney Kore mutfağından sizlerle şahane bir tarifimiz var!

Tteokbokki, yani Türkçesi ile pirinç keki, bir Güney Kore sokak yemeğidir.

MALZEMELER

1 su bardağı pirinç unu / yoksa normal un
Yarım su bardağı su
Yağ, salça, sarımsak (isteğe bağlı)
Havuç, pırasa, biber vb. sebzeler

YAPILIŞI

İlk olarak 1 su bardağı unu bir kaba alıyoruz ve üzerine yarım su bardağı suyu azar azar ekleyerek, ele yapışmayan ancak çok da sert olmayan bir hamur elde ediyoruz. Kıvama gelen hamurumuzu 10 dakika buzdolabında bekletiyoruz.
Hamurumuz dolapta beklerken biz sosunu yapacağız.
İlk önce havuçları jülyen olarak doğruyoruz. Daha sonra pırasaları da küçük küçük doğruyoruz.
Tavaya biraz sıvı yağ koyuyoruz. Yağımız kızınca sırayla havuç ve pırasayı ekleyip 2 dakika kavuruyoruz.
Sebzeleri tavadan alıp tavaya tekrar biraz yağ ekliyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı salça ekleyip biraz daha kavuruyoruz. Salçanın üzerine kıvamına göre su ekleyip sosu hazırlıyoruz. Sos kaynadıktan sonra içine sebzeleri katıp sarımsak rendeliyoruz.
Hamuru dolaptan çıkarıp 3 eşit parçaya bölüyoruz. Her parçayı yılan gibi uzatıp ince şeritler halinde kesiyoruz. Ocağa su koyup geliyoruz, çünkü kaynayan suda hamurları haşlayacağız. Hamurları kestikten sonra kaynayan suya atıp hamurlar su yüzüne çıkana kadar haşlıyoruz. Su yüzeyine çıkan hamurlar size haşlandıklarını haber verirler. Hamurları direk kaynayan sudan alıp soğuk suya koyup 3-4 dakika bekletiyoruz.
Ocağın altını yakıp sosu ısıttıktan sonra, hamurları soğuk sudan alıp sosun içine atıyoruz. 4 dakika sosla hamurları özdeştirdikten sonra tabağa alıp üzerini yeşil soğan ve susam ile süslüyoruz.

AFİYET OLSUN! ?
.
.
.
.
#southkorea #güneykore #leziz #nefiss #korea #kpop #mutfak #yemektarifleri #yemek #yiyecek #tatlıtarifleri #asya #eskişehir #adana #istanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir